سوختگی ایران منابع اقتصاد اقتصاد اقتصادی

سوختگی: ایران منابع اقتصاد اقتصاد اقتصادی درآمد مالی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی قیمت زیاد کردن نیافته است ، موافقت بانک مرکزی با وام تازه مسکن

معاون وزیر راه گفت: بانک مسکن هفته قبل توانست موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را با پرداخت یک نوع وام تازه تحت عنوان «وام تبعی مسکن» اخذ کند. 

قیمت زیاد کردن نیافته است ، موافقت بانک مرکزی با وام تازه مسکن

موافقت بانک مرکزی با وام تازه مسکن/قیمت زیاد کردن نیافته است

عبارات مهم : اجلاس

معاون وزیر راه گفت: بانک مسکن هفته قبل توانست موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را با پرداخت یک نوع وام تازه تحت عنوان «وام تبعی مسکن» اخذ کند.

حامد مظاهریان در گفت وگو با مهر در پاسخ به این پرسش که آیا قرار نیست وام های تازه خرید از سوی بانک مسکن پرداخت شود، تأکید کرد: بانک مسکن توانسته نوعی تسهیلات تازه تحت عنوان «وام تبعی مسکن» را طراحی کند و در این ارتباط، هفته گذشته موفق شد موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را جهت اجرایی کردن آن اخذ کند که شرح این وام به زودی از سوی بانک مسکن اعلام خواهد شد.

قیمت زیاد کردن نیافته است ، موافقت بانک مرکزی با وام تازه مسکن

وی ارائه توضیحات زیاد راجع به این وام را به وقت دیگری موکول کرد.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به برگزاری نشست هیئت عمومی شرکت نظام مهندسی ساختمان کشور در ارومیه گفت: هر سال تیرماه این اجلاس در یک استان تشکیل می شود که به تنسیق امور جاری و پرسشها مهم شرکت نظام مهندسی ساختمان جهت یک سال پیش رو می پردازد؛ در نشست ارومیه هم آیین نامه های جاری سال آتی این شرکت بررسی شد.

معاون وزیر راه گفت: بانک مسکن هفته قبل توانست موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را با پرداخت یک نوع وام تازه تحت عنوان «وام تبعی مسکن» اخذ کند. 

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به عضویت ۴۰۰ هزار نفر در شرکت نظام مهندسی ساختمان کشور، بعضی انتقادات اعضای نظام مهندسی در خصوص پرخرج بودن برگزاری چنین اجلاس هایی را یادآور شد و افزود: این شرکت یک نهاد مردمی و غیر دولتی است و برگزاری این اجلاس از محل حق عضویت اعضا برگزار شد که هیچ گونه کمک هزینه دولتی به آن تخصیص داده شده است نیافت. در مجمع عمومی ارومیه ۷۰۰ نفر از اعضای نظام مهندسی ساختمان کشور حضور داشتند.

وی با بیان اینکه نظام مهندسی ساختمان از امسال وارد سومین دهه عمر خود می شود، تصریح کرد: اگر دهه های اول و دوم نظام مهندسی را دهه های تشکیل و تثبیت بدانیم، در سومین دهه از عمر نظام مهندسی ساختمان قرار است رشد و تعیین ادامه مسیر آن اجرا شود. به همین علت در اجلاس ارومیه قرار شد اولا خدماتی که این شرکت به مردم و صنعت ساختمان ارائه می دهد خدمات واقعی باشد چون ساختمان گران ترین کالایی است که هر خانوار در طول عمر خود آن را خریداری می کند؛ ثانیا مقرر شد افرادی که به صنعت ساختمان وارد می شود حرفه ای ها باشند و از ورود افراد فاقد صلاحیت به حوزه ساخت و ساز ممانعت شود.

تصویب لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی تا آخر امسال

قیمت زیاد کردن نیافته است ، موافقت بانک مرکزی با وام تازه مسکن

معاون وزیر راه و شهرسازی یکی دیگر از مصوبات اجلاس ارومیه در خصوص ارتقای نظام مهندسی را اصلاح قانون نظام مهندسی و همچنین آیین نامه کنترل ساختمان برشمرد و گفت: نسخه اصلاح شده است آیین نامه کنترل ساختمان طی یک سال گذشته مورد نظرسنجی مهندسان قرا گرفته و ایرادات آن برطرف شده است هست. همچنین قانون نظام مهندسی نیز بعد از تصویب نسخه اصلاح شده است آن در هیئت دولت، لایحه مذکور به کمیسیون عمران برده شد که با توجه به همدلی وزارت راه و شهرسازی و اعضای کمیسیون عمران در خصوص اصلاح بعضی مواد آن، آینده نگری می کنیم لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان تا آخر امسال در صحن علنی مجلس بررسی شده است و به نتیجه نهایی برسد.

افزایش قیمت مسکن فقط ۱۰ درصد در ۴ سال

معاون وزیر راه گفت: بانک مسکن هفته قبل توانست موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار را با پرداخت یک نوع وام تازه تحت عنوان «وام تبعی مسکن» اخذ کند. 

وی در خصوص بازار مسکن اظهار کرد: سیاست وزارت راه و شهرسازی ایجاد رونق در بازار مسکن بدون زیاد کردن قیمت هست. چون در کشور ما همواره تصور مردم از رونق مسکن، زیاد کردن قیمت آن بوده و عملا نیز چنین می شده است هست. ولی بر خلاف این تصور، در ۴ سال گذشته تنها ۱۰ درصد زیاد کردن قیمت مسکن داشتیم. در حالی که در یک دهه قبل از آن، قیمت مسکن ۶ برابر شده است بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران با تأکید بر اینکه بودجه هایی که در ۴ سال قبل به بخش مسکن تخصیص داده شده است یافته بود، به صورت هدفمند به مصرف کننده واقعی مسکن رسید، ادامه داد: تشکیل حساب صندوق بعد انداز مسکن یکم به تخصیص منابع به مصرف کننده واقعی مسکن بسیار اثرگذار بود و اجازه نداد تا دلالان و سفته بازان از وام های بخش مسکن استفاده کنند.

قیمت زیاد کردن نیافته است ، موافقت بانک مرکزی با وام تازه مسکن

۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مجموع اندوخته صندوق مسکن یکم

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عضویت ۱۹۰ هزار نفر در صندوق مسکن یکم و سرمایه گذاری ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی مردم و منزل اولی ها در این صندوق به عنوان مصرف کنندگان واقعی تسهیلات مسکن، خاطرنشان کرد: پولی که از محل این صندوق به بازار مسکن تزریق می شود به دست مصرف کننده واقعی می رسد که سفته بازان از منافع آن بی بهره خواهند بود. این اقدام موجب شد تا شاهد هجوم مجدد دلالان به بازار مسکن نباشیم.

خریداران، شاه بازار مسکن هستند؛ نه مالکان

به گفته مظاهریان این سیاست باعث شده است تا خریداران در بازار مسکن در طول ۴ سال گذشته «شاه بازار» لقب بگیرند و مالکانی که مسئله فروش دارند قیمت های خود را پایین تر بیاورند. این در حالی بود که در دوره های گذشته این مالکان بودند که قیمت گذاری کرده و هر وقت که می درخواست کردند مبایعه نامه را پاره می کردند و قیمت تازه بر ملک می گذاشتند.

وی ادامه این روند را به سود خانوارها دانست و بیان کرد: سه گروه، بازار نشانه سیاست های مسکنی وزارت راه و شهرسازی را تشکیل می دهند یکی منزل اولی ها، دیگری ساکنان بافت های میانی و فرسوده و گروه سوم نیز حاشیه نشینان هستند. اگر تسهیلات جهت این سه گروه توزیع شود، زیاد کردن شدید قیمت مسکن نخواهیم داشت.

سیاست جابه جایی جمعیت شکست خورده است

دبیر شورای عالی هماهنگی مسکن تصریح کرد: البته سیاست وزارت راه و شهرسازی این است که حاشیه نشینان جابه جا نشوند و همان مکان زندگی آنها ارتقا یافته و به سطح زندگی شهر مادر برسد. باید دارایی های غیر رسمی آنها که املاک بدون سند است به دارایی رسمی تبدیل شده است تا بانک ها آنها را به رسمیت آشنا و تسهیلات مسکن جهت بهسازی املاکشان به حاشیه نشینان تعلق گیرد. بنابراین سیاست جابه جایی جمعیت یک سیاست شکست خورده است.

۴۵۰ هزار منزل خالی در تهران/ زیاد کردن قیمت مسکن را تکذیب می کنیم

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص زیاد کردن ملک در بعضی نقاط پایتخت کشور عزیزمان ایران و رسیدن قیمت منزل های نوساز در مناطقی چون شهرآرا، گیشا و سعادت آباد به متری ۱۰ میلیون تومان، گفت: من این عنوان را تکذیب می کنم چون در پایتخت کشور عزیزمان ایران ۴۵۰ هزار منزل خالی لوکس داریم و دیگر این شهر توان افزوده شدن منزل های خالی تازه را ندارد. هنگامی که موجودی ملک در این شهر به قدری زیاد است که دیگر مشتری ندارد، هیچ سازنده ای منزل نوساز و لوکس تازه نمی سازد تا به مجموع منزل های خالی افزوده شده است و بدون مشتری بماند.

مظاهریان ادامه داد: آمار معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی می گوید در هیچ کجای پایتخت کشور عزیزمان ایران زیاد کردن قیمت زیاد از قیمت تورم (۱۰ درصد) نداشته ایم و اگر مواردی وجود دارد به صورت موردی و تک واحدهای مسکونی خاص بوده است.

وام های تبعی مسکن، ایده تازه بانک مسکن

وی در پاسخ به این پرسش که آیا قرار نیست وام های جدیدی از سوی بانک مسکن پرداخت شود، تأکید کرد: بانک مسکن توانسته نوعی تسهیلات تازه تحت عنوان «وام های تبعی مسکن» را طراحی کند و در این ارتباط موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار جهت اجرایی کردن آن را هم اخذ کرده است که شرح این وام به زودی از سوی بانک مسکن اعلام خواهد شد.

واژه های کلیدی: اجلاس | بازار | سیاست | مهندسی | ساختمان | شهرسازی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs