سوختگی ایران منابع اقتصاد اقتصاد اقتصادی

سوختگی: ایران منابع اقتصاد اقتصاد اقتصادی درآمد مالی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی رونمایی از طرح ۲ سناتور جهت خروج آمریکا از برجام

طرحی که دو سناتور آمریکایی در حمایت از موضع کاخ سفید راجع به توافق هسته‌ای کشور عزیزمان ایران ارائه کرده‌اند، آشکارا نقض تعهدات واشنگتن ذیل این توافق محسوب می‌ش

رونمایی از طرح ۲ سناتور جهت خروج آمریکا از برجام

رونمایی از طرح ۲ سناتور جهت خروج آمریکا از برجام

عبارات مهم : ایران

طرحی که دو سناتور آمریکایی در حمایت از موضع کاخ سفید راجع به توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران ارائه کرده اند، آشکارا نقض تعهدات واشنگتن ذیل این توافق محسوب می شود.

به گزارش تسنیم، بعد از اعلام عدم پایبندی کشور عزیزمان ایران به توافق هسته ای برجام به وسیله دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، دو سناتور آمریکایی از طرحی رونمایی کردند که همراستا با موضع کاخ سفید، کشور عزیزمان ایران را به پذیرش شرایط تازه در این توافق ملزم کرده و خواستار مذاکره یکجانبه راجع به آن است.

طرح پیشنهادی «باب کورکر»، مدیر کمیته روابط خارجی مجلس سنا و «تام کاتن»، نماینده ضد ایرانی این مجلس حاوی مفادی است که در جهت تلاش جهت آنچه «اصلاح نقائص برجام» خوانده می شود در صدد عوض کردن این توافق هسته ای و ملزم کردن کشور عزیزمان ایران به شرایطی مانند ابدی کردن محدودیت های ایران، بازگرداندن خودکار تحریم ها و بازرسی های نظامی است.

ائتلاف کنگره-ترامپ علیه برجام
ترامپ در نطق چند هفته پیش خود گفت که به دولت خود دستور داده تا با همکاری کنگره و متحدان آمریکا، برطرف کردن «نقائص جدی» این توافق را شروع کنند.

وی گفت: «من به دولتم دستور داده ام تا با همکاری نزدیک با کنگره و متحدانمان، نقائص بسیار جدی این توافق را برطرف کنند. در صورتی که نتوانیم با کنگره و متحدانمان به توافق برسیم، برجام لغو می شود».

پس از بیانات ترامپ، «کورکر» در یک کنفرانس خبری در جمع خبرنگاران گفت: «در طول چند ماه گذشته، ما جهت تدوین یک روش قانونی جهت برطرف نگرانی های فراحزبی راجع به برجام، همکاری نزدیکی با وزارت خارجه آمریکا، شورای امنیت ملی و تام کاتن داشته ایم».

مفاد طرح جدید
آسوشیتدپرس، چند روز پیش جزئیاتی از این طرح فراهم کرد. به نوشته این رسانه طرح سناتورهای آمریکایی، معیارهایی را که می توانند به بازگشت تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران منجر شوند گسترده تر کرده اند.

موارد ذیل از جمله معیارهایی هستند که می توانند به بازگشت تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران منجر شوند: ساخت یا استقرار کلاهک های قابل راه اندازی به روی موشک های بالستیک قاره پیما و یا آزمایش پروازی این موشک ها؛ هر گونه تلاش جهت تبدیل سکوهای پرتاب موشک های ماهواره بر به پرتاب کننده های موشک های بالستیک قاره پیما و «هر گونه فعالیت مخفیانه جهت دستیابی به مواد هسته ای یا تجهیزات مورد نیاز جهت تولید مواد هسته ای از خارج از ایران».

دائمی کردن محدودیت های کشور عزیزمان ایران ذیل برجام
طرح تازه قانونگذاران آمریکا به علاوه دارای بندهایی تازه راجع به «زمان گریز» هسته ای کشور عزیزمان ایران هست. منظور از این زمان، مدت زمانی است که کشور عزیزمان ایران در صورت لغو برجام جهت انباشت مواد هسته ای مورد نیاز جهت ساخت یک سلاح هسته ای نیاز دارد.

برجام، وقت گریز کشور عزیزمان ایران را یک سال تعیین کرده و سناتورهای آمریکایی، شرایط جدیدی را مشخص کرده اند که با متوقف کردن برنامه هسته ای ایران، این وقت را جهت مدت های نامعلوم در این حد نگاه می دهد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته این طرح عملاً محدودیت های کشور عزیزمان ایران در زمینه غنی سازی اورانیوم، ذخیره سازی مواد هسته ای و راه اندازی جهت دستگاه های سانتریفیوژ را دائمی می کنند.

ملزم کردن کشور عزیزمان ایران به بازرسی های نظامی
طرح مورد نظر همچنین خواستار آن است که در صورت امتناع کشور عزیزمان ایران از اعطای دسترسی های مورد نیاز به آژانس بین المللی انرژی اتمی جهت بازرسی از سایت های این کشور، از جمله سایت های نظامی، این کشور را ناقض توافق هسته ای اعلام کند.

کورکر و کاتن به علاوه محدودیت های جدیدی علیه کشور عزیزمان ایران وضع کرده اند که خواستار از بین بردن کامل بندهای موسوم به «غروب آفتاب» یا بندهای زوال پذیر توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران و گروه 1+5 هستند.

رژیم صهیونیستی و منتقدان برجام در آمریکا در ماه های گذشته این انتقاد را مطرح کرده اند که بعضی از محدودیت های کشور عزیزمان ایران در زمینه غنی سازی و کار با سانتریفیوژها ظرف 10 تا 15 سال بعد از اجرایی شدن توافق هسته ای از بین می روند.

منع دائمی استفاده از سانتریفیوژ
خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته کاتن و کورکر در طرح پیشنهادی خود خواستار آن شده است اند که کشور عزیزمان ایران جهت مدت نامعلوم از داشتن 5060 سانتریفیوژ منع شود. توافق برجام، در حال حاضر، استفاده کشور عزیزمان ایران از سانتریفیوژها را به همین تعداد دستگاه محدود می کند.

ممنوعیت دائمی جهت اندازه غنی سازی ایران
ایران همچنین تا اطلاع ثانوی از تولید اورانیوم با غنای بالای 3.67 درصد منع شده است و مجاز به نگه داری بیش از 300 کیلوگرم مواد هسته ای نخواهد بود.

ملزم کردن کشور عزیزمان ایران به تعهدات غیرهسته ای
دیگر مفاد طرح پیشنهادی جدید، گسترده تر کردن گزارش دهی های دولت آمریکا راجع به پایبندی کشور عزیزمان ایران به مفاد توافق هسته ای هست. دولت آمریکا ملزم خواهد شد هر 6 ماه گزارشی در این باره تقدیم کنگره کند.

آسوشیتدپرس نوشته حیطه های تحت پوشش در گزارش دهی های دولت به کنگره نیز گسترده شده است اند. دولت آمریکا، مطابق این طرح، می تواند دیگر مباحث محل اختلاف با ایران، از جمله حقوق بشر را نیز در گزارش های خود راجع به پایبندی کشور عزیزمان ایران به برجام بگنجاند.

تبدیل شدن طرح به قانون ظرف 90 روز
کورکر دو هفته پیش گفت امیدوار است که با طی روال قانونی و پیشبرد طرح تا 90 روز آینده، آن را به قانون تبدیل کند. وی گفت که تا کنون با چاک شامر، نماینده دموکرات ایالت نیویورک و بن کاردین عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا راجع به این طرح مشورت کرده است.

چرا طرح کورکر-کاتن نقض برجام است؟
این طرح، چنانکه حتی رسانه های آمریکایی از جمله آسوشیتدپرس اذعان کرده اند با ملزم کردن کشور عزیزمان ایران به شرایط جدیدی که مورد موافقت قبلی این کشور قرار نگرفته، توافق را از مسیر خود خارج کند.

وبگاه فارن پالیسی هم نوشته کورکر و کاتن گمان می کنند آمریکا با بازگرداندن تحریم ها علیه ایران، در حالی که این کشور به تعهداتش ذیل برجام پایبند هست، موفق خواهند شد آمریکا را از اهرم فشار علیه کشور عزیزمان ایران برخوردار کنند.

با وجود این، این وبگاه اضافه کرده که انجام این اقدام، نقض تعهدات آمریکا در برجام به شمار می رود. فارن پالیسی می نویسد: «طرح هایی مانند این پیشنهاداتی پشت پرده جهت فروپاشاندن برجام از طریق قانونگذاری هستند.»

مجله آمریکایی نوشته است: «بنیادی ترین تعهد آمریکا در برجام این است که ما بایستی تعهدات هسته ای خود علیه کشور عزیزمان ایران را تعلیق کرده و از اعمال تحریم های تازه خودداری کنیم.»

در ادامه آمده است: «طرح جدیدی که کورکر و کاتن پیشنهاد داده اند تحریم های هسته ای ما علیه کشور عزیزمان ایران را، حتی در شرایطی که پایتخت کشور عزیزمان ایران به تعهداتش پایبند هست، به صورت خودکار بازمی گرداند و این نقض تعهدات آمریکا در توافق است.»

به همین علت حتی خود کورکر و کاتن هم در فکت شیتی که راجع به طرحشان ارائه کرده اند نتوانسته اند به صراحت اذعان کنند که این طرح «نقض» توافق هسته ای نیست و به جای آن نوشته اند: «این طرح تعارضی با برجام ندارد.»

رونمایی از طرح ۲ سناتور جهت خروج آمریکا از برجام

واژه های کلیدی: ایران | توافق | آمریکا | ایرانی | تحریم ها | آمریکایی | دولت آمریکا | رسانه های آمریکا | برنامه هسته ای ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs