سوختگی ایران منابع اقتصاد اقتصاد اقتصادی

سوختگی: ایران منابع اقتصاد اقتصاد اقتصادی درآمد مالی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی روحانی نباید دردام پوپولیسم بیفتد / صادق زیباکلام

بعد از انتخابات ۸۴ در میان وعده های متنوع کاندیداها، وعده هایی که عموما عوامگرایی و ریشه در پوپولیسم دارند در کشور عزیزمان ایران رشد عجیبی پیدا کرده هست، طوری ک

روحانی نباید دردام پوپولیسم بیفتد / صادق زیباکلام

صادق زیباکلام : روحانی نباید دردام پوپولیسم بیفتد

عبارات مهم : ایران

بعد از انتخابات ۸۴ در میان وعده های متنوع کاندیداها، وعده هایی که عموما عوامگرایی و ریشه در پوپولیسم دارند در کشور عزیزمان ایران رشد عجیبی پیدا کرده هست، طوری که در همین انتخابات اخیر ریاست جمهوری رقبای روحانی از جناح اصولگرا صراحتا وعده هایی جهت زیاد کردن میزان یارانه ها تا سه برابر می دهند، بدون اینکه توجیهی جهت منابع آن داشته باشند.

روحانی نباید دردام پوپولیسم بیفتد / صادق زیباکلام

البته این عوامفریبی ها تنها به اعطای یارانه ختم نمی شود، آنها با تکنیک های تبلیغاتی سراغ برجام رفته اند و درحالی که دستاورد های برجام در فروش نفت، زیاد کردن واحد های پتروشیمی و زیاد کردن دو برابری برداشت گاز از پارس جنوبی و زیاد کردن فروش نفت به دو نیم برابر مشهود هست، فریاد می زنند که برجام هیچ دستاوردی جهت مردم نداشته هست، حال اینکه کمترین دستاورد اقتصادی برجام ایجاد امنیت اقتصادی و کم کردن تورم هست. به بهانه بررسی ابعاد شعارهای پوپولیستی در انتخابات ایران، صادق زیباکلام، استاد دانشگاه و فعال سیاسی اصلاح طلب، با «آرمان» گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانید.

حدود 10 روز تا برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وقت باقی هست. فضای کلی انتخابات را چگونه ارزیابی می کنید؟

هرمقدار به جلو حرکت می کنیم، از میزان اخلاقگرایی در انتخابات کاسته می شود و به میزان عوامفریبی و پوپولیسم و به عبارت دیگر رای آوری به هر قیمت، افزوده می گردد. پوپولیست ها در انتخابات 92 کمتر تحرکات عوامفریبانه از خود نشان می دادند، درصورتی که در این انتخابات هر لحظه پوپولیست ها میدان عملیات بیشتری پیدا می کنند. به عبارت بهتر در دو دهه پیش خبری از عوامفریبی در بین نامزدهای انتخاباتی در این سطح وجود نداشت، ولی در انتخابات اخیر قدرت عوامفریبان زیاد از گذشته شده است اند.

بعد از انتخابات ۸۴ در میان وعده های متنوع کاندیداها، وعده هایی که عموما عوامگرایی و ریشه در پوپولیسم دارند در کشور عزیزمان ایران رشد عجیبی پیدا کرده هست، طوری ک

نمود پوپولیسم درکدام جریان سیاسی زیاد قابل مشاهده است؟

در این انتخابات پوپولیسم مورد بهره برداری وحشتناک از سوی اصولگریان قرارگرفته هست. مخالفان دولت از سلاح پوپولیسم علیه دولت استفاده می کنند. جهت نمونه همین مساله برجام مورد استفاده آنهاست. مخالفان دولت این گونه القا می کنند که روحانی اعلام کرده یک شبه بعد از توافق هسته ای پرسشها و پرسشها اقتصادی از بین خواهد رفت، وابستگی اقتصاد کشور عزیزمان ایران به نفت کم کردن خواهد یافت، صادرات کشور عزیزمان ایران افزوده شده، بیکاران سرکار رفته و کشور از رکود خارج می شود. آنها با القای این موارد قصد دارند به مردم اعلام کنند که روحانی به مردم دروغ گفت و با اجرای برجام هیچ کدام از این اهداف تحقق نیافته هست. آنها با این کارها قصد دارند برجام را دروغی بزرگ جلوه دهند و القا کنند که در برجام کشور عزیزمان ایران یک طرفه امتیاز داد ولی غربی ها هیچ گونه امتیازی به ما ندادند. تعهداتی که غربی ها در برابر کارها ما باید انجام می دادند برآورده نشده و غرب سر کشور عزیزمان ایران کلاه گذاشته و عهدشکنی کرده هست. این موارد را تمامی نامزدهای اصولگرا در دستور کار خود قرار داده اند. درحالی که اساسا ماجرا این نبوده است.

پس ماجرا چه بوده، چون اصولگرایان تاکید دارند که برجام هیچ دستاوردی جهت مردم نداشته است؟

من علاقه مند نیستم در این بازه زمانی در مورد پرسشها هسته ای و برجام توضیح دهم و پرسشها مهم تری مانند پوپولیسم در کشور عزیزمان ایران را جدی می دانم. پوپولیسم درحال تبدیل شدن به یک اصل در انتخابات کشور عزیزمان ایران هست. فراموش نکنیم که نظام ما اسلامی است و نباید عوامفریبان درآن قدرت عرض اندام پیدا کنند. چطور این سطح دروغ و فریب و عوامفریبی در انتخابات کشور عزیزمان ایران نقش پیدا کرده و تلاش می شود از دروغ و عوامفریبی جهت جلب نظر مردم استفاده شود؟ ولی درخصوص برجام، از ابتدا هم قرار نبوده همه تحریم ها در نتیجه توافق هسته ای برداشته شود.

روحانی نباید دردام پوپولیسم بیفتد / صادق زیباکلام

در مجموع سه دسته تحریم علیه کشور عزیزمان ایران وجود داشت. دسته اول تحریم هایی بود که به واسطه ادعای غرب در مورد تقض حقوق بشر در کشور عزیزمان ایران علیه ما اعمال شد. دسته دوم تحریم ها به علت بعضی حمایت های کشور عزیزمان ایران است و دسته سوم تحریم ها نیز در دولت دوم احمدی نژاد به واسطه فعالیت های هسته ای کشور عزیزمان ایران اعمال شد و در نتیجه برجام، تنها تحریم های نوع گروه سوم برداشته شده است هست. در تمام 22 ماهی که ظریف با آمریکایی ها به منظور برداشتن تحریم ها مذاکره می کرد، تنها در مورد گروه سوم تحریم ها مذاکره شده است است.

اما مخالفان دولت اعتقاد دارند که تحریم های نوع سوم یعنی «تحریم های هسته ای» هم با اجرای برجام لغو نشده است؟

بعد از انتخابات ۸۴ در میان وعده های متنوع کاندیداها، وعده هایی که عموما عوامگرایی و ریشه در پوپولیسم دارند در کشور عزیزمان ایران رشد عجیبی پیدا کرده هست، طوری ک

برداشته نشدن تحریم های هسته ای دروغ بزرگ هست. من اصلا به تصویر العمل هایی مسئولان داخلی در مورد برداشته شدن تحریم ها و گلایه های آنها وارد نمی شوم. ببینید! ما یکی از بزرگ ترین قراردادهای خرید هواپیما با غرب را منعقد کردیم. پرسش این است که اگر تحریم ها لغو نشده چطور ممکن است قراردادی جهت خرید هواپیما بسته شود و هواپیما ها هم یکی بعد از دیگری به فرودگاه های پایتخت کشور عزیزمان ایران وارد شود؟ اگر تحریم ها برداشته نشده چطور میلیاردها دلار از دارایی های کشور عزیزمان ایران که به وسیله آمریکایی ها در بانک های متفاوت بلوکه شده است بودند، آزاد شد؟ اگر تحریم ها برداشته نشده چگونه چین، کره و هند که یک سنت به کشور عزیزمان ایران پرداخت نمی کردند و در عالی ترین حالت به جای دلار در برابر فروش نفت کالا در اختیار ما قرار می دادند، در شرایط فعلی پول نفت را پرداخت می کنند؟ اگر تحریم ها برداشته نشده بعد آقای زنگنه و وزارت نفت کشور عزیزمان ایران چگونه موفق شدند که تولید نفت کشور عزیزمان ایران را از حدود یک و نیم میلیون بشکه به حدود سه ملیون بشکه در روز زیاد کردن دهند؟ اگر تحریم ها برداشته نشده چگونه ایرانی که تا قبل از برجام800 هزار بشکه زیاد صادرات نفت نداشت، درحال حاضر صادرات نفت خود را به بالای دو میلیون بشکه در روز رسانده است؟ آیا این موارد نتیجه برداشته شدن تحریم نیست؟ از افرادی که در امور دارویی و ماشین آلات صنعتی فعالیت می کنند، بپرسید که آیا درحال حاضر مشکلی جهت تهیه مواد اولیه خود دارید؟ آیا کره ای ها، چینی ها، هندی ها و ترک ها همچنان بعد از برجام به کشور عزیزمان ایران مواد اولیه نمی دهند؟ پرسش این است که اگر تحریم ها برداشته نشده بعد آیا سهم برداشت کشور عزیزمان ایران از میدان پارس جنوبی در مدت چهار سال به دو برابر و به اندازه برداشت قطر رسید؟ اگر تحریم ها برداشته نشده بعد چطور هواپیماهای کشور عزیزمان ایران در تمامی فرودگاه ها می توانند بنزین زده و همچنین کشتی های ایرانی به بنادر متفاوت دنیا می روند؟ اگر تحریم ها برداشته نشده چگونه است که کمپانی بیمه غربی کشتی های ایرانی را بیمه می کنند؟ بله، قدر مسلم این است که قرار نبوده همه تحریم ها برداشته شود، لیکن برداشته شدن تحریم های هسته ای گام به گام صورت می گیرد. در این معنی که آژانس باید تعهدات کشور عزیزمان ایران را تضمین کند و براساس گزارش بازرسان، تحریم ها برداشته می شوند. بنابراین اینکه تندروها اصرار دارند تحریم ها برداشته نشده تنها دروغ وعوامفریبی هست. پرسش این است تندروها و دلواپسان آیا با وجود اینکه این موارد را می دانند، باز هم در روز روشن دروغ می گویند؟

اما پرسشها و مسائلی در سوئفت و نقل و انتقال بین بانکی وجود دارد و سرمایه گذاران هنوز به صورت واقعی در کشور عزیزمان ایران سرمایه گذاری نکرده اند. این موارد ناشی از عدم برداشته شدن تحریم نیست؟

نه، هیچ کدام از این موارد ناشی از برداشته نشدن تحریم نیست. کمپانی های غربی و شرکت های چندملیتی هدفی جز سود زیاد ندارند. در ایرانی شرایط خاصی وجود دارد و سرمایه گذاری گارانتی صد در صد نیافته هست. یعنی با یک نطق دلواپسان ممکن است یک کمپانی مجبور به تعطیلی فعالیت های خود شود. آیا توقع دارید کمپانی ها و شرکت های بین المللی در جایی که امنیت سرمایه گذاری در آن تضمین نشده، سرمایه گذاری کنند؟ در حوزه گمرک کشور عزیزمان ایران هم کاستی هایی وجود دارد که کمپانی ها و شرکت های بزرگ نمی توانند به آسانی با آن کار کنند. به علت وجود این پرسشها در کشور عزیزمان ایران کمپانی ها در مالزی، هند و چین سرمایه گذاری می کنند، ولی خیلی سخت به کشور عزیزمان ایران می آیند.

روحانی نباید دردام پوپولیسم بیفتد / صادق زیباکلام

در نتیجه سرمایه گذاری در کشور عزیزمان ایران ربطی به تحریم ها ندارد، چون حضور یا عدم حضور کمپانی های بزرگ در کشور عزیزمان ایران ارتباطی به آمریکایی ها ندارد. ولی در حال حاضر «شل» در پارس جنوبی فعالیت می کند، «توتال» فرانسه هم همین طور، این شرکت ها در پارس جنوبی فعالیت می کنند. کشور عزیزمان ایران چگونه توانسته ظرفیت پارس جنوبی را به دو برابر زیاد کردن دهد و فازهای عقب افتاده پارس جنوبی را تکمیل کند؟ در نتیجه اینکه اعلام می شود تحریم ها برداشته نشده دروغ بزرگ هست. عوامفریبان در عین اینکه به مردم در این موارد دروغ می گویند قصد دارند به مردم القا کنند که دولت روحانی دروغ می گوید، چون قرار بود برجام اقتصاد کشور عزیزمان ایران را شکوفا کند. پرسشها اقتصادی کشور عزیزمان ایران ارتباطی با برجام ندارد. پرسشها اقتصاد کشور عزیزمان ایران اساسی و بنیادی است.

تولید در کشور عزیزمان ایران گران تمام می شود. اقتصاد کشور عزیزمان ایران اقتصادی دولتی است که به رغم اینکه هزینه انرژی در کشور عزیزمان ایران پایین تر از هند و چین هست، ولی به دلایل زیاد تولید در کشور عزیزمان ایران گران تمام می شود. این موارد ارتباطی به تحریم ها ندارد. تولیدات کشور عزیزمان ایران حتی از تولیدات عراقی، چینی و هندی گران تر است و نمی توانند با این کشورها مسابقه کنند چون قیمت تمام شده است تولید در کشور عزیزمان ایران بالاست. حال این چه تصوری است که اعلام شود بعد از برجام این موارد باید حل می شد. چه تحریم ها باشد و چه نباشد، چه توافق هسته ای باشد و چه نباشد، اقتصاد کشور عزیزمان ایران این پرسشها را دارد. بنابراین کسانی که برجام را به عنوان یک نقطه عطف بد به حساب دولت روحانی می گذارند یکسره ریاکار هستند.

کاندیداهای اصولگرا از 5 میلون شغل سخن می گویند؛ واقعا این امکان وجود دارد که دولتی در کشور عزیزمان ایران با توجه به قیمت نفت و اوضاع فعلی بتواند این حجم اشتغال را در 4 سال ایجاد کند؟

من در مناظره با آقای ا… کرم هم خطاب به آقای رئیسی اعلام کردم که امکان ندارد دولتی در کشور عزیزمان ایران بتواند این پرسشها را حل کند. ایجاد یک شغل نیاز به صد میلیون تومان سرمایه گذاری دارد. این رقم را صادق زیباکلام نمی گوید. این رقم را کارشناسان اقتصادی اعلام کرده اند. در هر نقطه از کشور عزیزمان ایران بخواهید ده شغل ایجاد کنید نیاز به یک میلیارد تومان سرمایه دارید و در نتیجه اگر بخواهید جهت پنج میلیون نفر ظرف چند سال ایجاد اشتغال کنید به پانصد هزار میلیارد تومان نیاز هست. جهت اینکه خوانندگان شما متوجه شوند چه میزان است بهتر است مطلع شوند کل بودجه عمرانی دولت در سال 95 سیزده هزار میلیارد تومان بوده و کل بودجه دانشگاه های کشور 5 هزار میلیارد تومان بوده هست. سخن من با قالیباف، رئیسی و میرسلیم این است که اگر راست می گویید و فقط به دنبال عوامفریبی نیستید، اعلام کنید 500 هزار میلیارد تومان را از کجای اقتصاد کشور عزیزمان ایران می آورید که آن را صرف اشتغال کنید؟

یکی دیگر از شعارهای اصولگرایان در انتخابات زیاد کردن یارانه هاست، چون بعضی نامزد های اصولگرا قول سه برابر شدن یارانه ها را داده اند. اساسا این امکان در اقتصاد کشور عزیزمان ایران وجود دارد که یارانه ها سه برابر شود؟

یکی از فاجعه بار ترین تصمیماتی که در دولت آقای احمدی نژاد گرفته شد، پرداخت یارانه ها بود و اساسا نیازی نیست بررسی شود که چه میزان از این فاجعه به وسیله دولت قبل و چه میزان به وسیله مجلس واقع شد. شما یک کشور را در دنیا در طول تاریخ نشان دهید که به شهروندان خود یارانه فله ای دهد؟ آخرین رقمی که جهت پرداخت یارانه ها مطرح هست، عددی نزدیک به73 میلیون نفر هست. یارانه ای که در سال95 پرداخت شد، حدود 43 هزار میلیارد تومان بود، در حالی که کل بودجه عمرانی کشور حدود 13هزار میلیارد تومان هست. چند کشور در دنیا وجود دارد که 43 هزار میلیارد تومان یارانه فله ای به شهروندان خود می پردازند، ولی در برابر 13هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی هر سال دارند؟ از سال 89 تا آخر سال 94 حدود220 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شده است هست، آن وقت در این پنج سال مقدار هزینه ای که جهت بودجه عمرانی کشور تخصیص داده شده است به 100 هزار میلیارد تومان هم نمی رسد. بعد بعضی چگونه می خواهند یارانه را سه برابر کنند؟

اما بعضی رقبای حسن روحانی در مناظره ها اعلام کرده اند که تنها به سه دهک پایین یارانه 250 هزار تومانی خواهند پرداخت این امر که کاملا ممکن است.

گفتن این سخن خیلی راحت هست، ولی حدود 7 سال است که مدیریت اجرایی کشور عزیزمان ایران نتوانسته سیستمی را طراحی کند که کدام بخش از مردم در سه دهک پایین جامعه قرار دارند. افرادی که حقوق می گیرند، چه در اوضاع اشتغال، چه در اوضاع بازنشستگی، همه این موارد را می توان شناسایی کرد، حتی مقرری بگیران بهزیستی و کمیته امداد را هم می توان شناسایی کرد، ولی سایر اقشار جامعه مثل شاگرد یک مغازه که هفتصد هزار تومان حقوق می گیرد را چگونه می خواهید شناسایی کنید؟ گفتن اینکه تنها به سه دهک پایین جامعه یارانه می دهیم راحت هست، ولی عملیاتی کردن آن بسیار مسئله هست. به هیچ وجه به سادگی نمی توان سه دهک پایین جامعه را شناسایی کرد. در چند سال قبل هم فرمول های زیادی جهت شناسایی سه دهک پایین مطرح شد، ولی با هیچ کدام از آن فرمول ها نمی توان این شناسایی را انجام داد.

کشور های دیگر چگونه به شهروندان خود که درآمد کمی در مقایسه با دیگران دارند، کمک می کنند؟

بخشی از این 43 هزار میلیارد تومانی که در کشور عزیزمان ایران به صورت فله ای پرداخت می شود در کشورهای توسعه یافته صرف امور عام المنفعه می شود. به این معنی که مترو را گسترش می دهند، وسایل حمل و نقل عمومی را گسترش می دهند و هزینه بیمارستان ها را پایین می آورند. با چنین هزینه کردی این مبالغ به طور مستقیم به نفع اقشار کم درآمد جامعه خواهد بود و بخش دیگر آن را به صورت یارانه نقدی به فقرا تخصیص داده شده است می دهند، نه اینکه به 90 درصد جامعه یارانه بپردازند. در بعضی کشورها بسیار زیاد از کشور عزیزمان ایران به فقرا توجه دارند، ولی روش ما عقب مانده است و در نتیجه نمی توان دهک های جامعه را مورد شناسایی قرار داد.

اخبار سیاسی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: ایران | یارانه | ایرانی | تحریم ها | انتخابات | نتیجه برجام | یارانه نقدی | پرداخت یارانه | نامزدهای انتخاباتی | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs